Цей сайт саме для вас: для тих, хто вивчає і навчає хімії, для тих, хто цікавиться хімією, прагне пізнати її багатий світ. Цей сайт для всіх, в кого хімія не професія чи предмет, а стиль життя.

                                                         ЦІКАВІ ФАКТИ З ІСТОРІЇ МЕТАЛІВ.
Небесно-блакитний цезій

У 1860 році німецькі вчені хімік Роберт Бунзен і фізик Густав Кірхгоф виявили в спектрі сполук нового елемента-металу дві небесно-блакитні лінії. За кольором спектральних ліній і отримав назву цей хімічний елемент - Цезій. Насправді цей метал з блакитними лініями в спектрі у вільному стані має золотисто-жовтий колір. Він легко плавиться: досить потримати запаяну ампулу з цим металом в долоні, як він стає рідким. А на повітрі метал загорається і згоряє. Цезій, з усіх природних металів, самий хімічно активний.
 

Цікава властивість срібла
  В IV столітті до нашої ери війська Олександра Македонського вторглися в Індію. На берегах річки Інд в військах вибухнула епідемія шлунково-кишкових захворювань, яка, як не дивно, не торкнулася жодного воєначальника. Виявилося, що прості воїни користувалися олов'яним посудом, а їх командири-срібним. Тоді й згадали, що перський цар Кір II Великий під час військових походів наказував зберігати питну воду в срібних посудинах. Багато пізніше римські легіонери почали носити панцири, наколінники і поножи зі срібла. Срібло має бактерицидні властивості, очищаючи воду, а також сприяло швидкому загоєнню ран.
 

Цинк, втрачений і знайдений знову

Цей метал був відомий давно. Він входив до складу латуні, виробництво якого в стародавньому світі було досить поширеним. Потім латунь, як і сам метал були надовго забуті. Європа знову дізналася про них тільки в середині століття. В творах лікаря і хіміка Теофраста Парацельса, що відносяться до 1528 р. є запис про тещо привезений з інших країн "нековкий метал містить велику кількість ртуті, завдяки чому перетворюється в рідину". Метал, про який йде мова, вперше в Європі детально описав в 1721 році саксонський металург і хімік Іоганн Фрідріх Генкель, учитель М.В.Ломоносова. Пари металу запалали на повітрі з утворенням густого білого диму. Нагрітий трохи вище 100 С метал ставав дуже ковким і тягучим, а прибільш високій температурі робився крихким і легко розтирався в порошок. Метал реагував з усіма кислотами-неокислювачами, лугами у водному розчині і аміаком, всякий раз виділяючи водень. Цим металом був був цинк, який реагує з кислотами, лугами і аміаком у водному середовищі наступним чином:
Zn + 2HCl = ZnCl2 + H2
Zn + H2O + 2NaOH = Na2 [Zn(OH)4] + H2
Zn + H2O + 4NH3 = [Zn(NH3)4] (OH) 2 + H2
 

Зелена гілка талію

У 1861 році англійський фізик Вільям Крукс, проводячи спектральний аналіз відходів сірчанокислотного виробництва. знайшов в спектрі нову  лінію зеленого кольору, яка не могла належати ні одному відомому хімічному елементу. Новий елемент - метал отримав назву Талій, що в перекладі з грецького "tallos" - означало "молода зелена гілка". У тому ж році французький хімік Клод Огюст лями отримав і сам метал, який виявився білого кольору з блакитним відтінком схожим на свинець, але ще більш м'яким. На повітрі метал швидко окислюється і темніє, вкриваючись чорної кіркою оксиду, який реагує з водою з утворенням сильної основи.

 

"Ароматний" осмій
Осмій сріблясто-білий метал - найважчий з усіх: якби вдалося дістати півлітрову банку з порошком цього металу, то вона важила б більше, ніж 10-літрове відро з водою, Порошок цього металу на повітрі згорає, перетворюючись на легкоплавкий і летючий тетраоксид з огидним запахом. До речі, назва хімічного елемента походить від грецького "osme" -запис.

Немає коментарів: