Тема: Валентність хімічних елементів. Визначення
валентності за формулами бінарних сполук.
Мета: сформувати в учнів
поняття про валентність; ознайомити учнів зі сталою і змінною валентністю
окремих атомів; навчити визначати валентність елементів за формулами бінарних
сполук; показати учням можливі способи визначення валентностей за Періодичною
системою .
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І.
Організаційний етап
ІІ. Перевірка домашнього завдання
2.1. Перевіряється наявність в учнів виконаних письмових
робіт. Обговорюються запитання, які викликали утруднення.
2.2. Робота з картками
Картка 1
1. З наведеного переліку виписати окремо формули
простих і складних речовин:
Al, HCl, Mg,
CuO, KMnO4,
Cl2, FeS, SO2,
Au
2. Визначити якісний та кількісний склад води.
Картка 2
1. З наведеного переліку виписати окремо формули
простих і складних речовин:
ZnO, Mn, NaOH,
C6H12O6, I2,
HNO3, S, Si,
SiO2.
2. Молекула сульфатної кислоти складається із двох
атомів Гідрогену, одного атома Сульфуру, чотирьох атомів оксисену. Складіть
хімічну формулу сульфатної кислоти.
Картка 3
1. З наведеного переліку виписати окремо формули
простих і складних речовин:
CuSO4, Fe3O4, CaCO3,
CH4, P, O2,
Ag, SO3, H2.
2. Визначити якісний та кількісний склад
вуглекислого газу – СО2.
ІІІ. Актуалізація опорних знань та мотивація
навчальної діяльності
3.1. Технологія «Мозковий
штурм»
Завдання: порівняйте якісний і кількісний склад у молекулах: HCl, H2O, NH3, CH4.
Бесіда з учнями:
- Що спільного в складі молекул? (Наявність атомів Гідрогену)
- Чим вони відрізняються одна від одної ? (Кількістю атомів Гідрогену)
Проблемне питання: Чому різні атоми утримують різну кількість атомів Гідрогену?
Завдання: порівняйте якісний і кількісний склад у молекулах: HCl, H2O, NH3, CH4.
Бесіда з учнями:
- Що спільного в складі молекул? (Наявність атомів Гідрогену)
- Чим вони відрізняються одна від одної ? (Кількістю атомів Гідрогену)
Проблемне питання: Чому різні атоми утримують різну кількість атомів Гідрогену?
3.2. Повідомлення теми
уроку.
3.3. Формулювання разом з
учнями мети уроку.
ІV. Вивчення нового матеріалу
До цих пір ми
користувалися готовими формулами, наведеними в
підручнику. Хімічні формули можна вивести на
підставі даних про
склад речовин. Але найчастіше
при складанні хімічних
формул враховуються закономірності, яким підпорядковуються елементи, з'єднуючись між
собою.
У атомів різна
здатність утримувати певну кількість
інших атомів в сполуках.
Це і називається валентністю.
Слово "валентність"
походить від лат. valentia - сила.
Валентність - це
властивість атомів утримувати певну кількість
інших атомів в з'єднанні.
Валентність – властивість атомів хімічного елемента
приєднувати певне число атомів інших хімічних елементів.
Однією з властивостей хімічного елемента є
здатність утворювати хімічні зв’язки. Атоми різних елементів можуть утворювати
певну кількість зв’язків.
Валентністю називають число зв’язків, які атом утворює з іншими атомами в
молекулі.
Валентність визначають за тим, скільки атомів інших
елементів приєднує атом даного елемента.
Бінарними називають сполуки, що складаються з двох
хімічних елементів.
Правило визначення валентності:
число одиниць валентностей всіх
атомів одного елемента дорівнює
числу одиниць валентності
всіх атомів іншого елемента.
Алгоритм визначення валентності.
1.
Запишіть формулу речовини.
|
H2S, Cu2O
|
|
2.
Позначте відому валентність елемента
|
I
H2S, |
II
Cu2O |
3. Знайдіть і запишіть
загальну кількість одиниць валентності (найменше спільне кратне НСК) атомів
відомого елемента, помножив валентність елемента на кількість його атомів
|
2
I H2S |
2
II Cu2O |
4.
Поділіть число одиниць валентності атомів на кількість атомів іншого елемента (на його індекс) . Отримана
відповідь і є невідомою валентністю.
|
2
I II H2S |
2
I II Cu2O |
5.Виконайте
перевірку, тобто підрахуйте число одиниць валентностей кожного елемента.
|
I
II
H2S (2=2) |
I II
Cu2O (2=2) |
Способи
визначення валентностей за Періодичною системою
Можна визначати валентність можна за
таблицею Д. І. Менделєєва.
Ви вже знаєте, що
структурними одиницями в Періодичній системі є періоди та групи.
Всі групи в таблиці Д.І.Менделєєва в таблиці розділені на підгрупи а) і б).
Всі групи в таблиці Д.І.Менделєєва в таблиці розділені на підгрупи а) і б).
Активні метали
займають тільки три перші групи.
Метали, які стоять в першій а) групі мають валентність I.
Метали, які стоять в другій а) групі мають валентність II.
Є метали зі змінною валентністю, тоді її вказують в дужках, наприклад, Ферум (III). Це говорить нам про те, що Ферум - трьохвалентний в даній сполуці.
Неметали мають дві валентності і більше (тоді вона вказується в дужках): нижчу - обчислюють за формулою (8-№ групи), в якій знаходиться елемент; вищу - дорівнює номеру групи, в якій знаходиться цей елемент. Наприклад, Нітроген знаходиться в V групі Періодичної системи, отже, його найнижча валентність дорівнює трьом (8 - 5 = 3).
Усі можливі валентності можна з’ясувати за Періодичною системою, для цього необхідно з максимальної валентності віднімати числа, кратні двом. Наприклад, Сульфур міститься в VІ групі, відповідно його максимальна валентність дорівнює шести; віднімаючи два рази двійку, отримуємо можливі валентності Сульфуру – ІV, ІІ.
Метали, які стоять в першій а) групі мають валентність I.
Метали, які стоять в другій а) групі мають валентність II.
Є метали зі змінною валентністю, тоді її вказують в дужках, наприклад, Ферум (III). Це говорить нам про те, що Ферум - трьохвалентний в даній сполуці.
Неметали мають дві валентності і більше (тоді вона вказується в дужках): нижчу - обчислюють за формулою (8-№ групи), в якій знаходиться елемент; вищу - дорівнює номеру групи, в якій знаходиться цей елемент. Наприклад, Нітроген знаходиться в V групі Періодичної системи, отже, його найнижча валентність дорівнює трьом (8 - 5 = 3).
Усі можливі валентності можна з’ясувати за Періодичною системою, для цього необхідно з максимальної валентності віднімати числа, кратні двом. Наприклад, Сульфур міститься в VІ групі, відповідно його максимальна валентність дорівнює шести; віднімаючи два рази двійку, отримуємо можливі валентності Сульфуру – ІV, ІІ.
Можливі валентності хімічних елементів по групам
Група
Періодичної системи
|
І
|
ІІ
|
ІІІ
|
ІV
|
V
|
VІ
|
VІІ
|
Вища
валентність
|
І
|
ІІ
|
ІІІ
|
ІV
|
V
|
VІ
|
VІІ
|
Можливі
валентності
|
|
|
|
ІІ
|
ІІІ
|
ІІ, ІV
|
І, ІІІ, V
|
Виключення: Оксиген (ІІ), Купрум (І,
ІІ), Ферум (ІІ, ІІІ).
V. Узагальнення
та систематизація знань
5.1. Тренажер (учні ланцюжком виходять
до дошки)
Завдання Визначте валентність елементів у сполуках:
SiH4, CrO3, H2S, CO2, CO, SO3, SO2, Fe2O3, FeO, HCl, HBr, Cl2O5, Cl2O7, РН3, K2O, Al2O3, P2O5, NO2, N2O5, Cr2O3, SiO2, B2O3, SiH4, Mn2O7, MnO, CuO,
N2O3.
5.2. Прийом «Лови помилку»
Визначте, в якому
випадку валентність визначено невірно. Помилки виправте.
III
II II I II III II
II
I I I II
а) Al2O3, б) MgS, в)
Ca3N2 г) Fe2O3, д) KCl, е) K2S
5.3. Ігрова хвилинка
«Хімічна естафета»
Учитель дає учням, що
сидять за першими партами кожного ряду, естафетну паличку (аркуш із завданням).
Учень повинен визначити валентність хімічних елементів й передати естафетну
паличку наступному учневі. Перемагає той ряд, який першим завершив гру.
Fe2O3, , SiO2 ,
P2O5 ,
H2O
, HCl , NH3 , CH4 ,
K2O , FeO ,
PbO2 , Mn2O7 ,
Ag2O , BaO ,
CO.
VІ . Домашнє
завдання
VІІ. Підбиття
підсумків уроку
Немає коментарів:
Дописати коментар