Цей сайт саме для вас: для тих, хто вивчає і навчає хімії, для тих, хто цікавиться хімією, прагне пізнати її багатий світ. Цей сайт для всіх, в кого хімія не професія чи предмет, а стиль життя.



«Міс хімія»

Мета: формувати підприємницьку та здоров’я зберігаючу компетентності.
Ведучий. Добрий вечір, шановні друзі! Всі знають, що хімія вiдiгpaє в нашому житті дуже важливу роль. Як саме вона нам допомагає, ми дізнаємося сьогодні більш детально.
Дозвольте запросити на сцену наших учасниць i представити членів журі.
I. А зараз ми проведемо конкурс «Моя професія». Наші учасниці розкажуть про професії, пов’язані з хімією.
Учасниця 1 (перукар). У моїй професії хімія вiдiгpaє неабияку роль. Kpiм вмiння робити рiзноманiтнi зачіски, я повинна знати, як пофарбувати волосся та зробити хімічну завивку. І тут мені стають у пригоді знання з хімії.
Тепер практично немає зачісок, якi б виконувалися без засто­сування барвників. Останні не тільки змінюють колір волосся, а й візуально коригують форму обличчя. Барвники бувають хімічними та природними. До хімічних належать, наприклад, перекис водню (30-вiдсотковий водний розчин пероксиду водню Н2О2). Це сильний окисник. Про це треба пам'ятати, i коли готуєш розчин, i коли наносиш його на волосся. Так, готувати розчин для фарбу­вання волосся треба в неметалевому посуді, наносити його на волосся слід у гумових рукавичках. Знебарвлення - це окиснення пігменту волосся. Сильна дія пероксиду водню може призвести до того, що захисні лусочки волосся одержать опік. Тому фарбу­ють немите волосся, оскільки жирова плівка захищає його від ушкодження.
Чим більшим є час впливу на волосся Н2О2, чим вища йога концентрація, тим краще освітлення. Але слід пам'ятати, що концентрація Н2О2 не повинна перевищувати 15 %, а час витримки - від 3 до 20 хв. Тому за відносно низької концентрації Н2О2 до нього додають активуючу речовину, яка прискорює реакцію розкладу. Таким прискорювачем є нашатирний спирт. Його слід додавати трошки, краплями. Приготувавши суміш, ії потрібно відразу ж нанести на волосся так, щоб реакція з виділенням О2 (поява піни) відбувалася на волоссі. Після фарбування суміш змивають підкисленою водою (l ст. ложка столового оцту на 1 л води).
Учасниця 2 (фармацевт). У моїй професії знання хімії i біології дуже важливі. Як впливає той чи інший препарат фармацевтичної та біохімічної промисловості на наш організм, у якій кількості його вживати i коли, чи можна застосувати одні ліки паралельно з іншими, чи не буде від цього шкоди організму i чи не зміниться дія обох препаратів - ось з якими запитаннями звертаються до мене хворі. Тому я повинна знати не тільки бiохiмiч­ний склад будь-яких з ліків, а й те, як вони діють на організм людини. Якщо ж я безпосередньо виготовляю мазі та різні міксту­ри, то зобов'язана точно дотримуватися кількісних відношень речовин, указаних у рецепті. Адже від дози речовини в препараті залежить здоров'я моїх пацієнтів. Тому від аптекаря, як не від кого іншого, чекають точності й акуратності. Недарма в народі кажуть: «Точно, як в аптеці».
Учасниця 3 (лаборант). І в моїй професії хімія має велике зна­чення. Моя робота пов'язана з приготуванням розчинів солей, лугів та кислот різної концентрації. Ці речовини потрібні для аналізу рідин нашого організму (зокрема, .крові й сечі). Коли я, наприклад, хочу зробити забір крові, я розливаю в пробірки розчини, які приготувала заздалегідь. Вони необхідні для того, щоб кров не згорталася i в ній збереглися клітини, потрібні для дослідження. Так, для того щоб збереглися еритроцити, треба взяти0,9-вiдсотковий розчин натрій хлориду, для лейкоцитів - 3-відсот­ковий розчин оцтової кислоти. Для забору кров! на аналіз зсідання еритроцитів беруть 5-вiдсотковий розчин лимоннокислого натрію.
Якщо я працюю не в клiнiчнiй, а в бiохiмiчнiй лабораторії, там за допомогою хімічних реактивів визначаю наявнicтъ i точну кількість різних речовин у сечі i в сироватці крові (цукор, холес­терин, бiлiрубiн, креатианiн тощо). Тут так само не обійтися без знання того, як готувати розчини різної концентрації. Саме для бiоxiмiчного аналізу дуже важливі точна концентрація реактиву i точний об’єм взятої рідини організму. Від цього залежить правильність аналізу. Тому я повинна бути дуже уважною.
Учасниця 4 (агроном). А мій фах пов’язаний із землею i росли­нами. І знання: хімії мені в цьому дуже допомагає. Сучасна хімічна npомисловiсть випускає спеціальні препарати за допомогою яких можна активно керувати життям i розвитком рослин. Враховуючи потреби різних культур у поживних речовинах, значення рН гpyнтiв, правильно використовуючи добрива, можна не тільки підвищити врожайність, а й поліпшити якість сiльськогocподарської продукції, збільшити опір культур різним хворобам. Мінеральні добрива значно покращують кругообіг речовин у грунтi, підвищують його продyктивнiстъ.
Meнi треба знати, якi добрива, у який кількості i коли вносити в грунт. Відомо, що добрива бувають трьох типів:
1) мінеральні, які, у свою чергу, поділяються на азотні, фосфорні, калійні та мікродобрива;
2) органічні, серед яких виділяють місцеві та зелені добрива;
3) бактеріальні добрива.
Якщо до складу добрива входить один з поживних елементів (азот, фосфор, калій), то вони називаються простими. Є також комбіновані, змішані, складні мінеральні добрива з двома компонентами: амофос -  азот i фосфор, потазот - азот i калій, селітра; трьома компонентами: нітрофоска - N, Р i К. Вони засто­совуються на всіх грунтах та під yci культури.
Отже, без знання хімії мені не виростити хорошого врожаю.
(Ведучий просить членів журі оцінити виступи учасниць.)
II. Вeдyчий. Наступний конкурс - «Яка я господиня», де наші дівчата покажуть, як знання хімії допомагає їм у побуті.
Учасниця 1. Я розповім вам, як випрати білизну (короткі вiдoмостi з тем «Синтетичні мийні засоби» та «Жорсткість води»).
Учасниця 2. «У чистій оселі і люди веселі» - говорять у народі. Гігієна приміщення - запорука здоров'я.
Для боротьби з тарганами використовується зовсім неотруй­ний силіцій діоксид. Для цього придатний не звичайний, а тільки так званий гiдрольний силіцій дiоксид, який має здатність інтенсивно поглинати вологy. За зовнішнім виглядом, - це дрібний білий порошок. Якщо тарган забрудниться в цьому порошку, то силiцiй дiоксид почне безперервно поглинати вологу, яка міститься в організмі комахи, - аж до повного зневоднення. «Висушений» таким чином тарган гине. Цей засіб не становить ніякої безпе­ки для людини.
Учасниця 3. Як i будь-яка охайна господиня, я дбаю про чис­тоту на кухні. Ось кілька порад.
  • Алюмінієвий посуд від соди чорніє. Каструлі завжди будуть чистими i блискучими, якщо у воду для миття додати кілька кра­пель нашатирного спирту.
  • Щоб вичистити каструлі, які сильно підгоріли, посипте їх товстим шаром соди, налийте трохи води i залиште на кілька годин.
  • Столова ложка питної соди допоможе швидко вимити посуд, якщо наповнити його водою, прокип'ятити, а потім сполоснути теплою водою.
  • Нікельований посуд, у якому готувалася жирна їжа, краще всього промити водою з додаванням нашатирного спирту. Після цього його слід облити окропом i натерти крейдою або зу6ним порошком.
Учасниця 4. У вільний від роботи час я люблю «хiмiчити» на кухні. Ось i сьогодні дещо приготувала для вас. Рецепт моєї страви дуже простий: беру трошки холодного дигiдрогенмонооксиду, додаю вуглеводи i замішую круте тісто. Роз­качую його, роблю кульки, заліплюю туди тушкований крох­маль i кидаю в киплячий дигiдрогенмонооксид. 3мащую жи­ром. Страва готова. Яку саме страву я приготувала? Вареники из картоплею. (Страву куштує журі i виставляє оцінки учасни­цям конкурсу.)
III конкурс – художньої самодіяльності.
Ведучий. А тепер наші дівчата не тільки сумлінні й охайні господині. Сьогодні вони продемонструють вам свої таланти.
Учасниця 1. Співає частівки.
Учасниця 2. Представляю вам хiмiчнi фокуси «дим без вогню», «з води кров», «вулкан».
Учасниця 3. Я не встигла дома розмалювати картину (троянду) (під музику виготовляє червону фарбу i розмальовує ма­люнок).
Учасниця 4. Послухайте «Оду хімії» на музику пісні «Червона рута».

Ти признайся мені,
3відки в тебе ті чари,
Я без тебе всі дні
У полоні печалі.
Який крем мені взять,
Щоб лишитись красивою.
І шампунь, щоби мать
Всім волосся на диво?
Приспів:
Хімія мила, нерозгадана сила,
Ти у мене єдина, тільки ти, повір.
Подаруй мені вроду,
Порошки, мило, соду
Та очищену воду з синіх гір.

      Журі підбиває підсумки. Переможниці конкурсу голова журі вручає золоту корону (із жовтого паперу з написом «Au», стрічку «Міс Хімія» та золотий ключик від «Країни Хімії», звучить l-й концерт Чайковського для фортепіано з оркестром.

Немає коментарів: