Тема: Чисті речовини і суміші
Мета: закріпити поняття про
речовини і дати уявлення про чисті
речовини та суміші, їх подібності та відмінності, навчити учнів розпізнавати їх;
ознайомити з основними способами
розділення сумішей; продовжити знайомити учнів з лабораторним устаткуванням і
методикою проведення експерименту .
Базові
поняття та терміни: чиста речовина, суміш, відстоювання, фільтрування, кристалізація,
дистиляція, хроматографія, фільтр, фільтрат
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Організаційний
етап
ІІ. Перевірка домашнього завдання
2.1. Перевіряється наявність в учнів виконаних
письмових робіт. Обговорюються запитання, які викликали утруднення.
2.2. Фронтальне опитування
1. Що
називають речовиною?
2. Яка
різниця між речовиною та матеріалами ? Приведіть приклади.
3. Що
таке властивість речовини ?
4. Назвіть агрегатні стани речовини.
Наведи приклади.
5. У чому полягає відмінність між твердим,
рідким і газоподібним агрегатними станами
речовини?
6. Чи можна змінити агрегатний стан
речовини?
2.3 Робота з картками
Картка №
1
1. Виписати окремо назви тіл, матеріалів і речовин
із даного переліку: пробірка,скло, крейда, вода, залізо, алюмінієвий дріт,
цвях,торф, кисень, керамічний посуд, нафта, гас, шматок крейди.
2. Опишіть властивості, які характерні для заліза.
Картка №
2
1. Виписати окремо назви фізичних тіл, матеріалів і
речовин із даного переліку: олівець, підкова, графіт, вода, цукор, лійка,
лінійка, алюміній, стіл, крохмаль, бензин, склянка, залізо.
2. Опишіть властивості, які характерні для води.
Картка №
3
1. Виписати окремо назви фізичних тіл, матеріалів і
речовин із даного переліку: вапно, стілець, кисень, срібло, пенал, срібна
виделка, мідь, кухонна сіль, цвях, вода, залізний шуруп, ртуть,вуглекислий газ,
термометр
2. Опишіть властивості, які характерні для цукру.
Картка №
4
1. Виписати окремо назви фізичних тіл, матеріалів і
речовин із даного переліку: перо, азот, чашка, питна сода, газ, бензин,
пластмасова коробка, склянка, олія, зошит, цукор, кухонна сіль, скло, пластмаса
2. Опишіть властивості, які характерні для кухонної
солі..
ІІІ. Актуалізація опорних знань та мотивація
навчальної діяльності
3.1. Створення проблемної ситуації
Запитання: Чи можна вивчати загальні властивості води, якщо
для цього використовувати морську воду ?
Учні повинні дійти до висновку, що навіть невелика
кількість домішок надає сумішам нових властивостей.
3.2. Слово вчителя
Ми живемо серед хімічних
речовин. Ми вдихаємо повітря, а це суміш газів (азоту, кисню та інших),
видихаємо вуглекислий газ. Вмиваємося водою - це ще одна речовина,
найпоширеніша на Землі. П'ємо молоко - суміш води з дрібними крапельками
молочного жиру, і не тільки: тут ще є молочний білок казеїн, мінеральні солі,
вітаміни і навіть цукор, але не той, з яким п'ють чай, а особливий, молочний -
лактоза. Їмо яблука, які складаються з цілого набору хімічних речовин - тут і
цукор, і яблучна кислота, і вітаміни ... Абсолютно чисті речовини в природі не
зустрічаються або зустрічаються дуже рідко.
3.3. Повідомлення теми
уроку.
3.4. Формулювання разом з
учнями мети уроку.
ІV. Вивчення нового матеріалу
1. Поняття про чисті речовини та суміші. (Евристична бесіда)
Чиста речовина — це речовина
індивідуальна, яка не містить домішок інших речовин.
Від чистих речовин слід відрізняти суміші.
Суміш — це сукупність різних речовин, яка становить одне фізичне тіло.
Суміш може складатися з двох або більшої кількості чистих речовин. Оці складові частини суміші називаються компонентами. Речовини, що входять до складу сумішей, зберігають притаманні їм властивості.
Від чистих речовин слід відрізняти суміші.
Суміш — це сукупність різних речовин, яка становить одне фізичне тіло.
Суміш може складатися з двох або більшої кількості чистих речовин. Оці складові частини суміші називаються компонентами. Речовини, що входять до складу сумішей, зберігають притаманні їм властивості.
2. Класифікація сумішей.(Розповідь учителя,
складання схеми)
Суміші речовин поділяють на однорідні й
неоднорідні. В однорідних сумішах
компоненти не можна помітити або виявити за допомогою оптичних приладів,
оскільки речовини перебувають у дуже подрібненому стані. Наприклад, повітря —
однорідна суміш кисню, азоту та інших газів; однорідною сумішшю є також розчин
цукру у воді.
У неоднорідних сумішах неозброєним оком або за допомогою оптичних приладів можна помітити частинки речовин, з яких складається суміш.
У неоднорідних сумішах неозброєним оком або за допомогою оптичних приладів можна помітити частинки речовин, з яких складається суміш.
3. Способи розділення сумішей.(Самостійна робота учнів,
робота з підручником).
Завдання. Опрацювати матеріал підручника про
розділення сумішей, накреслити у зошиті схему основних способів розділення
однорідних і неоднорідних сумішей. До кожного способу навести приклади.


Неоднорідних Однорідних
- Відстоювання.
– Випарювання.
- Фільтрування. – Кристалізація.
- Дія магнітом.
– Дистиляція.
- Хромотографія.
V. Узагальнення
та систематизація знань
5.1. Хімічний диктант
Учитель роздає учням таблиці. Завдання учнів
визначити і записати вид суміші.
Варіант І
Варіант ІІ
№
|
Назва
суміші
|
Вид
суміші
|
1
|
Молоко
|
|
2
|
Пісок
|
|
3
|
Оцет
|
|
4
|
Олія
з водою
|
|
№
|
Назва суміші
|
Вид суміші
|
1
|
Джерельна вода
|
|
2
|
Солодкий чай
|
|
3
|
Грунт
|
|
4
|
Дим
|
|
Наприкінці роботи застосувати метод взаємоперевірки.
5.2. Робота
в парах
Завдання
Запропонуйте спосіб розділення суміші, що складається з:
1 ) цукру,
річного піску та залізних ошурок.
2 ) кухонної солі, крейди та дерев’яних ошурок.
Наприкінці роботи проходить коментування учнями
свого шляху розв’язання проблеми, обмін думками з питання правильності й
раціональності обраного шляху, коригування помилок.
VІ . Домашнє
завдання
VІІ. Підбиття
підсумків уроку
Немає коментарів:
Дописати коментар