Тема: Солі: поняття, склад і назви.
Мета: сформувати поняття про
солі, визначити особливості їх складу та назв; сформувати вміння складати
формули солей та їх назви та навички класифікації неорганічних сполук.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І.
Організаційний етап
ІІ. Перевірка домашнього завдання
2.1. Перевіряється наявність в учнів виконаних
письмових робіт. Обговорюються запитання, які викликали утруднення.
2.3. Тестовий контроль
ІІІ. Актуалізація опорних знань та мотивація
навчальної діяльності
3.1. Прийом «Хімічна розминка»
- Назвіть основні класи неорганічних сполук.
- Дайте визначення оксидам.
- Дайте визначення кислотам.
- Дайте визначення основам.
- Що таке луги ?
- Опишіть фізичні властивості лугів.
- Як можна визначити луги в розчинах ?
- Як треба поводитися з кислотами ? Опишіть ваші
дії при потраплянні кислоти на шкіру або слизові оболонки.
- Як треба поводитися з лугами ? Що необхідно
робити при потраплянні лугів на шкіру або слизові оболонки ?
3.2. Технологія «Мікрофон»
Запитання для обговорення:
1. З чим у вас
асоціюється слово «сіль»?
(Сіль, яку використовують для приготування їжі, «Харчова», «Кам'яна», «Йодована», морська, буває дрібна і велика).
2. А чому, ця речовина, що ми використовуємо кожен день, називається сіллю?
(Вона солона на смак).
Далі вчитель виписує формулу «харчової» солі на дошці, називає її і повідомляє, що дана речовина відноситься до класу «солі»
3. Діти, давайте поговоримо ще про одну речовину. Всі ви знаєте, що таке крейда. А яка вона на смак? Солона чи ні?
(Ні).
Учитель: Отже, крейда на смак не солона, але проте теж відноситься до класу «солі»
(Сіль, яку використовують для приготування їжі, «Харчова», «Кам'яна», «Йодована», морська, буває дрібна і велика).
2. А чому, ця речовина, що ми використовуємо кожен день, називається сіллю?
(Вона солона на смак).
Далі вчитель виписує формулу «харчової» солі на дошці, називає її і повідомляє, що дана речовина відноситься до класу «солі»
3. Діти, давайте поговоримо ще про одну речовину. Всі ви знаєте, що таке крейда. А яка вона на смак? Солона чи ні?
(Ні).
Учитель: Отже, крейда на смак не солона, але проте теж відноситься до класу «солі»
3.3. Повідомлення теми
уроку.
3.4. Формулювання разом з
учнями мети уроку.
ІV. Вивчення нового матеріалу
План пояснення нового матеріалу :
1. Склад і назви солей.
Солі – це складні речовини, що
складаються з атомів металічних елементів і кислотних залишків.
Склад
|
Назва
|
|
Атоми металів + кислотні
залишки
Zn SO4
ZnSO4
|
Назва елемента у
родовому відмінку
|
Латинська назва кислотного залишку:
- Солі безоксигенових кислот мають суфікс – ид (-ід);
- солі оксигеновмісних кислот мають суфікс –
ат (-ят).
|
2. Складання формул солей.
І І ІІ
ІІІ ІІІ І
NaCl ZnPO4 FeNO3
V. Узагальнення
та систематизація знань
5.1. Робота у парах
Завдання : скласти формули та назви солей і
записати їх у відповідний квадрат.
|
HCl
|
HNO3
|
H2CO3
|
H2SO4
|
H3PO4
|
K(І)
|
|
|
|
|
|
Zn(ІІ)
|
|
|
|
|
|
Fe(ІІІ)
|
|
|
|
|
|
5.2. Завдання для закріплення матеріалу
1. Складіть формули
наступних солей: цинк
хлориду, алюміній
нітрату, барій нітрату, кальцій сульфату, кальцій карбонату, натрій сульфіду,
арґентум нітрату і вкажіть які з них розчиняються
у воді.
2. Вчені підрахували, що
людина за добу вживає 12 -15г солі. Обчисліть скільки солі ви з’їли зо своє
життя.
3. Обчисліть масові частки
елементів у купрум (ІІ) сульфаті.
5.3. Робота з картками
Картка №1.
Назвіть наступні солі: a)KCL, б)K2CO3, в)NaNO3,
г)BaS.
Картка № 2
Складіть формули наступних солей:
а) калій карбонат; б) купрум (ІІ) хлорид ; в) калій фосфат; г) натрій сульфат.
Картка № 3
Випишіть окремо формули оксидів, кислот, основ і солей, назвіть речовини.
Na2O, H2SiO3, K3PO4,
HBr, Zn (NO3)2, P2O5.
VІ . Домашнє
завдання
Підготувати повідомлення на тему: «Поширеність
солей у природі», «Значення солей у
житті людини»
VІІ. Підбиття
підсумків уроку
Учитель просить учнів закінчити фразу:
«Найцікавішим на цьому уроці для мене було …» «Тепер я знаю …», «Отримані
знання мені потрібні для …»
Немає коментарів:
Дописати коментар