Тема: Електролітична дисоціація кислот, основ,
солей у водних розчинах.
Мета: поглибити і розширити
знання учнів про кислоти, основи і солі у світлі теорії електролітичної
дисоціації; уточнити визначення кислот, основ і солей у світлі
теорії електролітичної дисоціації; пояснити, що зумовлює найважливіші властивості кислот
і лугів; формувати
навички складання рівнянь дисоціації на прикладі розчинних кислот, основ,
солей; розвивати вміння спостерігати, порівнювати та робити висновки.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І.
Організаційний етап
ІІ. Перевірка домашнього завдання
2.1. Перевіряється наявність в учнів виконаних
письмових робіт. Обговорюються запитання, які викликали утруднення.
2.2. Тест «Закінчи речення одним словом».
По ланцюжку на місцях учні
усно закінчують речення.
1. Позитивно заряджений електрод - ... (анод).
2. Негативно заряджений електрод - ... (катод).
3. Направлений рух заряджених частинок - ... (електричний струм).
4. Позитивно заряджені йони - ... (катіони).
5. Негативно заряджені йони - ... (аніони).
6. Речовини, водні розчини або розплави яких проводять електричний струм - ... (електроліти).
7. Речовини, водні розчини або розплави яких не проводять електричний струм - ... (неелектроліти).
8. Процес розпаду електроліту на йони при розчиненні або розплаві речовини - ... (дисоціація).
1. Позитивно заряджений електрод - ... (анод).
2. Негативно заряджений електрод - ... (катод).
3. Направлений рух заряджених частинок - ... (електричний струм).
4. Позитивно заряджені йони - ... (катіони).
5. Негативно заряджені йони - ... (аніони).
6. Речовини, водні розчини або розплави яких проводять електричний струм - ... (електроліти).
7. Речовини, водні розчини або розплави яких не проводять електричний струм - ... (неелектроліти).
8. Процес розпаду електроліту на йони при розчиненні або розплаві речовини - ... (дисоціація).
2.3. Робота з картками
1 картка
Які з речовин є електролітами: N2, KI, Ba(OH)2, HNO3, CH4
2 картка
Які з речовин є неелектролітами: ефір, натрій
бромід, фосфатна кислота, кисень, калій гідроксид, цинк оксид.
3 картка
Які речовини у водному розчині можуть утворювати
йони:
а) Li+ і Cl- ; б) Ca2+ і OH- ; в) H+ і SO32- .
ІІІ. Актуалізація опорних знань та мотивація
навчальної діяльності
3.1. Бесіда
1. Дайте визначення
розчину. Які типи розчинів ви знаєте ?
2. Чому молекулу води називають диполем ?
3. Поясніть механізм
електролітичної дисоціації . Яку роль
відіграє вода у процесі електролітичної дисоціації ?
4. Як називають частинки,
що мають заряд ? Як вони взаємодіють одна з одною ?
3.2. Слово вчителя
При розчиненні у воді
кислоти, основи і солі дисоціюють на позитивно та негативно заряджені йони.
Властивості водних розчинів електролітів визначаються в першу чергу
властивостями йонів
3.3. Повідомлення теми
уроку.
3.4. Формулювання разом з
учнями мети уроку.
ІV. Вивчення нового матеріалу
1. Електролітична дисоціація кислот .
Кислотами називають електроліти, при дисоціації яких у водних розчинах у якості
катіонів утворюються тільки гідратовані йони Гідрогену.
H3PO4
→ 3H+ + PO43–.
Багатоосновні
кислоти дисоціюють ступінчасто, поступово відщеплюючи по одному катіону
Гідрогену. Дисоціація за першим ступенем звичайно відбувається в більшій мірі,
ніж за другим або третім.
2. Електролітична дисоціація основ.
Демонстрації Зміна
забарвлення індикаторів у розчинах кислот і лугів.
Лугами називають електроліти, при дисоціації яких у водних розчинах в якості
аніонів утворюються тільки гідроксид-аніони.
Гідроксид-аніони в
розчинах лугів зумовлюють їхні загальні властивості: милкість на дотик,
руйнівний вплив на шкіру, папір, волосся тощо, дію на індикатори.
Луги — йонні речовини, тому їхня дисоціація є повною.
NaOH → Na+ + OH–
3. Електролітична дисоціація солей.
Солями називають електроліти, при
дисоціації яких у водних розчинах утворюються гідратовані катіони металічних
елементів та аніони кислотних залишків.
NaCl → Na + + Cl-
( NH4)2SO4 → 2NH4 + + SO4 2-
( NH4)2SO4 → 2NH4 + + SO4 2-
Na3PO 4 → 3 Na + + PO4 3-
Cолі — йонні речовини, тому їхня дисоціація є повною.
4. Властивості кислот, основ і солей у світлі
теорії електролітичної дисоціації.
Електроліти
|
Характерні загальні йони
|
Характерні властивості
|
Кислоти
|
H+
|
Діють на
індикатори і реагують з йонами ОН- з утворенням води
Н+ + ОН- = Н2О
|
Основи
|
ОН-
|
Діють на
індикатори і реагують з йонами Н+ з
утворенням води:
ОН- + Н+ = Н2О
|
Солі
|
Загальних йонів не має
|
Відсутні загальні
властивості обумовлені наявністю загальних йонів
|
V. Узагальнення
та систематизація знань
5.1. Лабораторний дослід № 1 Виявлення йонів Гідрогену і гідроксид –
іонів.
5.2. Завдання
для закріплення матеріалу
1. Напишіть рівняння дисоціації нітратної кислоти,
натрій гідроксиду, цинк броміду.
2. Скласти формули електролітів,
скориставшись таким переліком йонів: NO3-; Mg2+; Cl- ; CO32- .
VІ . Домашнє
завдання
VІІ. Підбиття
підсумків уроку
Немає коментарів:
Дописати коментар